Vinter og saunatid

4. januar 2026 14:43 , af Bo Adelholm

Det er dejligt at se, at så mange medlemmer viser interesse for at benytte saunaen, særligt i denne kolde tid. Saunaen er et populært og værdsat tilbud, som mange har glæde af.

Saunagus med anvendelse af æteriske olier er et populært tilbud. Desværre kan de æteriske olier føre til gene for dele af klubbens medlemmer. Vi har hørt medlemmer, der oplever irritation i luftvejene i omklædningsrummene, og nogle føler sig direkte forhindret i at benytte saunaen på grund af de kraftige dufte og luftvejsgener.

Derfor vil vi gøre opmærksom på, at anvendelse af æteriske olier udelukkende er tilladt i forbindelse med planlagt saunagus om torsdag aften og lørdag eftermiddag. Efter endt saunagus skal der sikres grundig udluftning, både i saunaen samt i herre- og dameomklædningen.

Samtidig vil vi gerne minde om sikkerheden i forbindelse med brug af sauna kombineret med kolde bade, både indendørs og udendørs. Det er vigtigt, at der tørres op efter sig, så der ikke ligger vand på gulvene. Våde gulve bliver hurtigt meget glatte.

Med hensyn til badning i havnen vil jeg fraråde det denne vinter hvor havnen er lukket og der derfor ingen cirkulation er i tilfælde af overløb fra kloakkerne.  

Vi håber på at alles ønsker kan imødekommes, så saunaen fortsat kan være et behageligt tilbud for alle medlemmer.

Formanden