Vi har fra Havnekontoret Tuborg Havn modtaget nedenstående, hvilket effektivt betyder, at vi fremover skal ro uden om "bananen" (yderste bølgebryder) ved Tuborg Havn og altså ikke længere kan søge læ ved at ro inden om denne, og vi må ikke ro ind i Tuborg Havn i sommersæsonen.
Kære kajak- og roklubber,
Vi skriver til alle klubber i nærheden af Tuborg Havn, da vi oplever en bekymrende stigning i trafik og adfærd af robåde og kajakker i vores private havn. Om vinteren – når der er stille i havnen - er I faktisk meget velkomne. Men nu i sommer-og højsæsonen skaber den nuværende mængde af roende trafik utryghed for bådejere, gæstesejlere og mange af vores nye sejlere – særligt i kanalen, ved molehovederne og i indsejlingen. Vi går meget op i ”Max 3 knob” hos alle vores sejlere, men en del af jer skyder faktisk en noget hurtigere fart og havnen anvendes ofte som træningsbane, med dertil højtråbende roere i høj hastighed gennem havnebassinet. Dette er fuldstændigt uacceptabelt og vi vil ikke tolerere det længere. Vi har også robåde og kajakker der søger ly i havnen, når vind og bølger står højt. (Flere kom i nød så sent som i går). Vi anmoder om at man tager en vurdering af forholdene inden man går ud. Naturligvis tager altid vi imod folk i nød, men Tuborg Havn bør ikke være et planlagt ”ly af vejret” stop.
For at sikre sikkerhed og orden gælder følgende regler i sommersæsonen (1. april–15. november):
Vedhæftet finder I et kort med markeret rødt område, hvor færdsel ikke er tilladt i sommersæsonen.
Vi håber på jeres forståelse og respekt for, at Tuborg Havn er privat. I er meget velkomne uden for sommersæsonen, hvor trafikken er lavere (fra slutningen af oktober) frem til 1. april.